Awesome Image

Fayans Aralarından Alt Kata Su Sızıyor

8 Ocak 2023 Pazar

Banyo ve tuvaletler, suyun bol kullanıldığı yerler olduğu için kat betonun sudan etkilenmesini önlemek amacıyla zemini ve duvarları fayansla döşenir. Fayanslar döşendikten sonra, fayansların birleştiği noktalar derz dolgu adı verilen özel bir kimyasalla kapatılır. Bu kimyasal ilaç, sudan etkilenmez ve suyu geçirmez. Bu sayede dairenin kat betonu sudan korunmuş olur.

Derz dolgular zarar gördüğü zaman fayans üstündeki su, fayansın altına geçmeye başlar. Peki, fayans arlarındaki derz dolgu dediğimiz kimyasal nasıl zarar görür?

Derz dolgu denilen kimyasalın zarar görmesinin en büyük nedeni temizlik malzemeleridir. Temizlikte özellikle kullanılan tuz ruhu, derz dolgunun en büyük düşmanıdır. Tuz ruhu hidrojen ve klor birleşiminden elde edilmiş güçlü bir kimyasaldır. Hemen hemen her şeyle kimyasal reaksiyona girebilir. Tuz ruhu fayanslara döküldüğünde, derz dolgu ile hemen reaksiyona girer. Bu reaksiyon sonucunda derz dolgu tahrip olur. Tuz ruhu kullanımı devam ettikçe nihayetinde derz dolgu özelliğini tamamen kaybeder ve fayansın altına su sızmasına izin verir.

Fayans aralarından alt kata su sızmasının bir diğer sebebi ise; fayansların çatlamasıdır. Kazara fayans üstüne düşen ağır bir cisim fayansın çatlamasına sebep olur. Fayansın çatlamasının bir diğer sebebi ise; fayans altına doldurulan dolgunun terazide olmamasıdır. Bir fayansın altında hafif bir boşluk bulunursa bile üzerine basıldığında çatlaması söz konusudur. Fayanstaki çatlak gözle görülemeyebilir ama yine de suyu sızdırır.

Yukardaki nedenler fayans aralarından alt kata su sızmasının sebepleridir. Ancak bu tür sorunlarda alt katın tavanından akan suyun sürekliliği yoktur. Fayansların üstünde su biriktiğinde alt katın tavanından su akıyor olur. Fayanslar kuruduğunda alt kata su sızması da durur.

Alt kata su sızmasının bir diğer sebebi ise tesisat borularıdır. Tesisat borularında bir çatlak veya kırık söz konusu olduğunda alt kata su akması kaçınılmaz olur. Tesisat borularının en çok geçtiği yer banyoda fayansın altıdır. Bu sebeple banyo zemini düşük yapılır. Borular döşendikten sonra dolgu yapılıp evin zeminine eşitlenir ve fayans yapılır.

Fayans altından geçen temiz su borularında delinme söz konusu olduğunda alt kata sürekli su akıyor olur. Bu tür bir sorun meydana geldiğinde kısa sürede fark edilir. Zaten su sayacı kontrol edildiğinde, tüm musluklar kapalı olmasına rağmen su sayacı dönmeye devam eder. Ayrıca, temiz su borularında su kaçağı söz konusu olduğunda derz arasından su çıkıyor olmasına da sebep olur.